İnsanlar emekli olabilmek için yıllarca prim ödemesi gerekir. Bunu devlet ya çalışırken maaşınızdan keserek yapar ya da siz kendiniz isteyerek de emekli olabilirsiniz. Kendi yarattığımız çağlar ve ismini yine kendimizin verdiği çağlar geçtikçe ve değiştikçe emeklilikte başkalaşım geçirmiştir. İnsanlar modern toplum düzenine geçtikten sonra, özellikle de sanayi devriminde insanların çektikleri acı dolu çalışma koşullarına karşı işçi sendikaları kurulmuş ve işçiler en azından yılların verdiği çalışma hayatı sonunda yıpranmalarının bedelini devletten ödemesini isteyerek bugünün temellerini atmıştır. İşte bugün emekli olabiliyorsak bunu o başkaldıran emekçilere borçluyuz. Tabi her şeye rağmen, bu hakkı devlet size cebinden ödemiyor, size geri ödemek için kazancınızdan kesiyor. Bu şekilde anlatınca kulağa saçma gelebilir. Ama hayatımızda tam da olan budur. Aslında milyarlarca vergi ödediğimiz devlete bir de neden prim veriyoruz diyebilirsiniz. Ancak doğru soruları sormak ülkemizde pek sevilen bir durum değil, o yüzden siz en iyisi doğru soruları sormayın. Çünkü doğrular başa dert açar.

Emekli olmak için yol çok basit aslında küçük detaylarda kalırsanız bu sizin için hesaplaması güç bir durum olabilir. Eğer ki emeklilik sistemine 1999 ve 2008 yılları arasında girdiyseniz bir nebzede olsa şanslısınız. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını yani 7100 günü tamamladığınızda 60 yaşını doldurduğunuz gün emekli olabileceksiniz. Ancak 2009 yılından sonra sisteme katılanlar için bu biraz karışık. Her geçen yıl prim gün sayınıza 100 gün daha eklemelisiniz. Bu da şu demek oluyor; 55 yaşındasınız ve prim gününüzü doldurdunuz emekli olmak için 60 yaşını bekleyeceğinizi düşünüyorsunuz, işte burada yanıldınız. 2009 yılından sonra sisteme girdiğinizi düşünürsek 2038 yılına geldiğinizde 60 yaşında bile olsanız emeklilik için 62 yaşına gelmeniz gerekecek ve bu kademeli olarak artacaktır. Kafamız şimdiden karıştı değil mi ? Sanki her şey kafaları karıştırmak ve fazla düşünmemek adına kurulmuş gibi hiç bir şey net değil.

İsteyerek de sigorta priminizi her ay ödeyerek emekli olabilirsiniz. Tabi bunun için bir yerde çalışmayıp, yıllarca bu primi ödeyecek maddi gücünüz olaması gerekir. İsterseniz de bireysel emeklilik sistemine girip 56 yaşında emekli olabilirsiniz.