Emekli olan kişiler hem boş zamanlarını geçirmek hem de bir araya gelerek sosyalleşmek için bir takım etkinliklere katılırlar. Bunların içinde, belki daha önce adını çok duymasak da emekliler arasında briç oyunu, giderek yaygınlaşmaya başladı. Birçok emekli kişinin telefonlarında uygulama olarak da kullanılan briç oyunu, diğer iskambil oyunları gibi tek düze ve bir süre sonra insanı sıkan, bir oyun da değil. Biraz daha fazla düşünmeli ve akıllıca hareket etmelisiniz. Emekliler için akıl yürütme açısından da beyni aktif tutan bu oyun, şimdi çok popüler. Hatta öyle ki birçok şehirde briç kulüpleri bile mevcut ve kapılarında çokça park etmiş araba da görebilirsiniz. Bu da ne kadar popüler bir oyun olduğunun göstergesidir aslında. İsterseniz sadece briç dersleri veren kurslar bile mevcut. Ancak briç uzun yıllar tecrübe gerektiren ve öğrenmesi hızlı bir oyun değil. Yani okey ya da diğer basit türdeki iskambil oyunlarına benzemez.

Briç Türkiye de federasyonu olan bir oyundur. Bu sebeple aynı zamanda bir spordur da. Üniversitelerde briç kulüplerinin takımları bile vardır ve kimi üniversitede seçmeli ders olarak bile alınabilir. Zaman zamanda üniversiteler arası turnuvaları da düzenlenmektedir. Hatta federasyon nezdinde bir oyuncu bile olabilirsiniz ve böylece bölgesel, ulusal ve uluslararası turnuvalara da katılma şansı yakalayabilirsiniz.

Briçin Türk kökenli bir oyun olduğu iddiaları olmasına rağmen aslında Türkiye’ye Fransızlar aracılığı ile girmiştir. Oyunda daha çok Fransızca terimlerin kullanılması da bunda en büyük kanıttır.

Briçin genellikle Rober ve Duplike olmak üzere iki türü oynanır ve bunların arasında da büyük fark vardır. Bu oyunlar genellikle; dört kişilik oynanın da ikili gruplar halinde turnuva maçları, dört kişilik gruplar arasında maçlar ya da altı çift arasında maçlar yapılarak oynanır. Briç oyunu, detayları anlatması kitaplara sığmayacak kadar uzun bir oyundur ve anlamanız için yıllarınızı vermeniz gerekebilir.

Dünyada da çok popüler olan briç oyunu, prestijli turnuvalara sahiptir. En önemlileri ise, Bermuda Bowl, Briç Olimpiyatları ve Venice Cup’tır. Dünya da düzenlenen turnuvalarda en çok başarı gösteren ülkeler ise İtalya ve Amerika Birleşik Devletleridir.