Türkiye de emeklilik denilince, büyük bir kesim kendini bu duruma maalesef çok hazırlayamıyor. Ya da hayatını eskisi gibi sürdürmede ısrarcı olabiliyor. Aslında emeklilik, şimdiye kadar eğer aynı yerde uzun yıllar yaşadıysanız kendinizi bu konfor ve tek düze hayat alanından çıkarmanın tam da zamanıdır. Çünkü emeklilikten sonra önünüzde daha uzunca yıllar vardır. Bu zamanı da ömür boyu yaptığınız şeyleri yaparak geçirmeniz, size gerçekten de sıkıcı gelebilir. Bu nedenle yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri, kendinize bir tur düzenlemek olabilir. Böylece yeni yerler görebilir, yeni insanlar ile tanışabilir ve kendinizin farkına varabilirsiniz.

İnsanlar artık çalışırken de konfor alanından çıkmaktan bahsediyor ama yaşlandığında da insanlar konfor alanlarında kalmaya devam ediyor. Bu sebeple yapmanız gereken şey bütçeniz dahilinde kalarak kendinize Türkiye turu ya da Dünya turu düzenleyebilirsiniz. Özellikle kendi ülkenizin doğasını ve kültürünü keşfetmek çok daha cazip ve bütçe olarak uygun gelebilir. Yapmanız gereken şey ikinci el satılık bir karavan almak ve karavanla yaşamın tüyoları adlı bir kitap edinmek.

Emekli olduktan sonra hepimizin eline bir miktar para geçer, bu para ile bütçenize uygun birçok karavan bulabilirsiniz. Yolculuğunuzu detaylı bir şekilde planladıktan sonra, gittiğiniz her yerde bir ay ya da bir kaç hafta kalarak, o yerin tüm güzelliklerini keşfedebilir hem de evinizde kalır gibi para harcayabilirsiniz. Çünkü bu tip yolculuklarda insanlar gerçekten de tasarruflu hareket edebilmeyi de öğreniyor. Bu turlar sayesinde günleriniz dolu dolu geçecek ve yaşamınızın ne kadar değerli olduğunu, belki de yıllar sonra gerçekten hissedebileceksiniz. Hatta gittiğiniz yerlerde yetenekleriniz dahilinde yaptığınız el sanatı ürünleri de satabilirsiniz. En nihayetinde yine bir hobi edinmeniz sizin için yararlı olacaktır. ” Nasıl ama, konfordan uzaklaşmak iyi gelmeye başladı, değil mi ? ”.

Konfor alanı aslında hepimizin saplanıp kaldığı bataklık çukuru gibidir. Buna aslında konfor alanı dememizin nedeni, beynimizin olağan duruma alışmasıdır. Bu durumu da yine beyninizle değiştirebilirsiniz. Unutmamalıyız ki bize bu hayatta verilmiş en değerli şey ve bizi değer tüm canlılardan ayıran aklımızdır. Bunu yok etmemek ve çalıştığını hissetmek için hep bir şeyleri denememiz gerekir.