İnsanlar emekli olduğu zaman çeşitli etkinliklere katılarak vakitlerini doldurmaya çalışırlar. Özellikle de ülkemizde kıraathanelerin önünden geçerseniz birçok emeklinin okey, iskambil ve benzeri oyunları, sabahın ilk saatlerinden başlayarak oynamaya başladığını görürsünüz. Hatta bazıları öyle kıraathane bağımlısı haline gelmiştir ki sabahın ilk saatlerinde çaylarını karıştıranları görmeniz bile mümkündür. Eğer emekli olmadan önce, kendinize bir emeklilik planı yapmadıysanız kendinizi kıraathanelere atmanız hiç de anormal değildir aslında. Çünkü emeklilik dönemiz de tüm gününüz boştur ve hep boşluğu dolduracak bir şeyler arar insanlar.

Son yıllarda emekliler arasında çok popüler olan briç oyunu adeta furya haline dönüşmüştür. İnsanların hem zekalarını kullanabilecekleri hem de oyun seyri itibariyle heyecan içeren briç adına kulüpler bile açılmıştır.

Kimi insan ise çok fazla sosyalleşmekten hoşlanmayabilir. Ya da telefonlara bağımlı bir şekilde okey ve benzeri oyunları oynayanları da sıkça görebilirsiniz. Ayrıca kendini şans oyunlarında denemek isteyenlerde Mummys Gold casino sitesine girerek şansını deneyebilir. Ancak emeklilikte vaktiniz çok, o halde fazla da bağımlısı olmasanız sizin için iyi olur. Çünkü şans oyunları kendisine yüksek derecede bağımlılık yapma özelliğine sahiptir.

Ayrıca akıllı telefonlar emekli insanların hayatına çok geç girdiği için adeta yeni bir dünya keşfetmiş gibi hiç çıkmadan ya da gözlerini bir saniye ayırmadan bakanlar da bir hayli fazla. Biz çocuklara ve gençlere bu konuda sistemde bulunurken, kendilerinin bu kadar çok bu telefonlara bağımlı olması da düşündürücü.

Emekliliğinizi daha verimli kullanmak ve kalan son yılları da çok daha akıllıca geçirmek için ”Öğrenmenin yaşı yok.” sözüne kulak vermeliyiz. Çünkü yeni bir şeyler öğrenmek, beyniniz için çok önemli ve hassas bir konu. Yeni bir şeyler öğrenirken ya da öğrenmeye çalışırken beyninizi ister istemez yoğun bir şekilde kullanırsınız, buda yaşlılıkla küçülen ve fonksiyonlarını yitirmeye başlayan beyni daha uzun süre zinde tutar. Hepimiz bir gün yaşlanmak durumunda kalacağız ve bu hepimiz için geçerli bir durum. O nedenle kedimizi sürekli yaşamın içinde hissedeceğimiz şeyler ile iç içe olmalı ve bir kenara çekilip hayatı bırakmamamız gerekmektedir.