Emeklilik zamanı geldi mi, ne zaman emekli olacağız gibi sorular ile sık sık karşılaşırız. Hatta bu soruları değil yaşlılar, iş yaşamına yeni katılan birçok insan bile sormaktadır. Ancak bu sorular içerisinde emekli olduktan sonra planlarım ve hedeflerim şunlar diyen, fazla çıkmaz. Herkes içinden geçeni tam olarak dışarıya yansıtmasa da genellikle çalıştığı firma ya da kurumda en yüksek pozisyona kadar gelip, oradan da emekli olmak ister, insanların çoğu. Unutmadan söyleyelim; Türkiye de artık emekliliğinizi pek düşünmeyin, eskidendi o günler. Şimdi ise emeklilik yaşa takılıyor 1999 ve öncesi sisteme girenleri saymaz isek şu an için 60 yaşınızdan önce emekli olamazsınız. Bu yaşta kademeli olarak erkeklerde 65, kadınlarda ise 60 yaşına kadar yıllar itibari ile artacak. O yüzden, daha doya doya çalışacak vaktiniz var. Prim gün sayısını erkenden dolduracağız diye kedinizi hızlı bir şekilde tüketmenize gerek yok.

Önümüzde emekli olmak için yıllar uzun, bu nedenle bu yaş sınırı olayını avantaja çevirebilirsiniz. ”Nasıl mı ? ” Bu yaşınıza kadar istediğiniz bir mesleği yapmadıysanız kendinizi yenilemek için fırsatınız var. 35 yaşında bir insan olduğunuzu düşünelim ve yaklaşık 10 yıldan bu yana çeşitli işlerde çalıştınız. Fakat, çalıştığınız işlerden memnun değilseniz, unutmayın ki önünüzde neredeyse 25 yıl daha çalışma hayatı var. O halde kendinize yeni yatırımlar yapın, çağın mesleklerini araştırın ve bu konunun üzerine gidin. Çünkü artık aldığımız üniversite eğitimlerinin birçoğunun günümüzde pek de bir anlamı kalmadı. Sizde kendinizi bu durumun içerisinde hissediyorsanız, yatırımlarınızı yeni bir ürün satın almaya değil, kendinizi geliştirmeye adayın. Çünkü artık hızla gelişen teknoloji ve dijital dönüşüm, birçok mesleği bir lokmada yutacak hale geldi. Bunu bilerek ve sahip olduğumuz aklı da kullanarak geleceği tahmin etmek artık güç değil, en azından bu konuda gerçekler bu kadar gün yüzünde iken.

Aslında emekli olmayı düşünmeden severek ve isteyerek, kendinizi akışın içinde bulduğunuz işleri yapmaktır önemli olan. Bu sebeple, sadece bir işe girip sigortanızın yatmasının yeterli olmasını düşünmek, aslında kendinizden çoktan vazgeçtiğinizin habercisidir. Bu şartlarda hayaliniz sadece emekli olmak olur.