Emekli olduklarında insanlar haliyle iyi bir emeklilik ikramiyesi ve emeklilik maaşı hayal ederler. Ancak şartlar gün geçtikçe zorlaşmakta ve gelecekte insanlar emeklilik konusunda bir takım endişeler yaşamaktadır. Sizde emekliliğiniz de en azından daha fazla gelir elde etmek ya da daha fazla emekli maaşı alarak, hayal ettiğiniz emekliliği yaşamanız mümkün. ”Nasıl mı?” Diye soracak olursanız da gelişmiş ülkelerde çok yüksek katılım düzeyine ulaşmış bireysel emeklilik sistemine katılarak bunu sağlayabilirsiniz. Devlet şu an insanları zorunlu bir şekilde bu sisteme dahil ediyor. Ancak, insanların büyük bir çoğunluğunun bu sistemin kendisinden ya da nasıl işlediğinden haberi yok.

Bireysel emeklilik sistemi aslında sürekli tüketim hırsıyla dolup taştığımız için sizi frenlemek adına oluşturulmuş bir sistem. Unutmayın ki kapitalist piyasada gücünüzün en büyük ölçüsü tasarruflardır. Sizde tasarruflarınızı artırmak ve geleceğinize bir nebze katkı yapabilmek için bütçeniz dahilinde sisteme girebilirsiniz. Aylık 200 TL’lik bir birikim bile aradan 20 yıl sonra çok büyük rakamlara ulaşabilir. Çünkü sisteme yatırdığınız para bir fonda toplanmakta ve bireysel emeklilik şirketiniz bu fonu yönetmektedir. Sizde paranızın hangi yatırım araçlarında değerlendirileceğine kendiniz karar verebilirsiniz. Biriken paranızı çeşitli yatırım araçlarına döviz, altın ve hisse senedi gibi dağıtarak emekli olduğunuzda çok yüksek bir meblağ ile ödeme alma şansına sahip olabilirsiniz. Çünkü hepimizin emeklilik hayallerinde birçok şey yatar. Emekli olunca birbirinden güzel şeyler yapmak isteriz. İşte bunları gerçekleştirebilmenin yolu da belirli bir maddi güce sahip olmakta yatar. O halde sizde kendinize bir bireysel emeklilik hesabı açtırarak birikiminizi artırabilirsiniz.

Bireysel emeklilik şu an için, halen Türkiye de yeni sayılır ve bu sisteme girmemiş milyonlarca insan bulunmaktadır. Devlet her ne kadar insanları bu konuda zorlasa da, devletin bu sisteme katılımı artırması ancak ücretlerin adil bir seviyeye çekilmesi ile mümkündür. Çünkü şu an ki ücretler yaşanan enflasyon karşısında inanılmaz derece de erimiştir. Bu da insanların, ayın sonunu getirmede güçlük çekmelerine neden olmaktadır. İnsanlar değil bireysel emekliliğe katılımı, borçlarını bile ödeyemeyecek duruma gelmiştir.