Türkiye de insanlar için emeklilik biraz korkudur aslında. Çünkü yıllarını çalışarak geçirmiş olan insan, bir anda kendini boşlukta bulacaktır. Ne yapacağı, nasıl günlerini geçireceği konusunda bir fikri yoktur ya da o zamana kadar her hangi bir plan yapmamıştır. Çünkü insanlar emekli olabilmek için tüm hayatı boyunca zaten büyük bir çaba harcamıştır. Emeklilik için plan yapabilenler de vardır, elbet. Ama bazı çalışanlar var ki çalıştıkları yerlerde sigortası yatırılmadan ve bundan habersiz bir şekilde hayatları boyunca çalışmıştır. Emekli olabileceğini düşünürken, önünde daha koca bir on yıl daha olduğunu görenler, büyük hayal kırıklığına uğramıştır. ” Evet, şimdi emekliliğe az kaldı.” demek onlar için uzak bir yolun başlangıcıdır henüz. Türkiye de birçok insan maalesef bu ve bunun gibi emek hırsızlarından çok çekmiştir.

Türkiye de emeklilikten beklentiler, gelişmiş bir Avrupa ülkesine göre çok daha farklıdır. Çünkü ülkemizde insanlar sosyal adaletten yoksun geçirdikleri çalışma hayatında, emeklilikten de pek fazla bir şey beklemez. Sağlıklı olmak ve hastane kapılarında sürünmemek en büyük dileğidir insanların. Ancak her şeye karşın, emekçiler olarak emekliliğin tadını çıkarmak herkesin hakkıdır. Bu nedenle bir köşeye çekilmemek gerekir. Kalan zamanda yapılacak daha çok şey vardır. Kendi adınıza hayatın muhasebesini yapabilirseniz, emin olun yapacak çok şey bulursunuz. Bu nedenle öncelikle sosyal çevrenizden kopmayın, sosyal ilişkiler insan hayatı için olmazsa olmazdır. Sürekli turlara katılın; dünyayı dolaşamıyor olabilirsiniz ancak, artık küçük yerel tur işletmeleri ile yaşadığınız şehre yakın çevre illeri gezerek bile, yaşamınıza hareket katabilirsiniz. Şimdiye kadar bir yabancı dili öğrenmedi iseniz ve ilginiz varsa öğrenmeye başlayabilirsiniz. Spor yapmak tüm insan hayatı boyunca önemlidir. Ancak başlamak için hiç bir zaman geç değildir. O nedenle sevdiğiniz bir spor dalı ile kendinize uygun olanı seçin.

Tüm bu anlatılanların yanında insanların sadece emeklilikte ne yapacakları hakkında bir takım düşünceler belirtmek de aslında saçmadır. Çünkü tam bir sosyal devlet ülkesinin işlediği bir ülke de yapılacakları saymaya gerek yoktur. Çünkü önemli olan tüm hayatınız boyunca yaşamın tadını çıkarabilmektir. Ancak ülkemizde insanlar bunu çok zor elde ediyor ve hayatları boyunca imkanları çok kısıtlı kalabiliyor.