Emeklilik döneminin vazgeçilmezlerinden bir tanesi de balıkçılıktır. Türkiye de balık tutmak birçok insanın en büyük hobisidir. Özellikle denize kıyısı olan ya da göl kenarlarına yakın şehirlerde yaşayan insanların vazgeçilmezidir, balık tutmak. Özellikle erkekler arasında yaygın olan balıkçılık tutkusu için, insanlar kendilerine küçük bir tekne almaya kadar işi ilerletirler. Hatta birçok insandan şunu mutlaka duymuşsunuzdur; ”Bir emekli olayım da, deniz kenarına yerleşip balıkçılığa başlayacağım.” der. Bunu da gerçekleştiren insanların sayısı Türkiye de çok fazladır. Emekli olmadan önce yemez içmez biriktirdiği ile bütçesine uygun bir yazlık alır ve emekli olunca da tadını çıkarmak için yazlığına gider. Yazlık bölgelere gittiyseniz Ankaralılar sitesi, emekliler sitesi ve buna benzer isimler ile karşılaşma ihtimaliniz yüksektir.

Balık tutmak insanı rahatlatır. Hiç balık tutmasanız dahi, balık tutarken insanın önündeki koca maviliğe bakması bile, insanı rahatlatmaya yeter. Bu sebeple insanlar sudan vazgeçemez, bir su kenarında olmak insan için hep önemli olmuştur. Tatillerde milyonların sahil kenarlarına göç etmesinden bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Adeta belgesel tadında bir göçtür, bu.

Aynı zamanda bütün günü bomboş olan bir emekli için, zaman geçirmek adına balık tutmak çok önemlidir. Herkesin zevki ayrı ancak, bir kahvehane köşesine kapanmaktan, daha iyidir balık tutmak. Çünkü açık hava ve deniz insanı psikolojik açıdan rahatlatır, kafanızda sizinle konuşan binlerce düşünceden arınmanızı sağlar. Ayrıca emeklilikte boş geçebilecek bütün bir gün, ruhunuzu daraltabilir ve bunalıma girebilirsiniz.

İnsanları emekli olduktan sonra balık tutma hobisine iten bir diğer neden ise, sizin gibi birkaç kafadarın da size katılmasıyla, arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebilmektir, balık tutmak. Antrparantez her zaman gittiğiniz yerde balık tutamazsınız, buda bulunduğunuz bölgeyi arada sırada değiştirmeniz anlamına gelir. Bu sayede yeni yerler keşfetmeye çıkar ve farklı yerleri görme şansını bulursunuz. Aslında balık tutmak, fark etmeden de olsa sizi zincirleme etkisiyle bir sirkülasyon içine sokar ve buda sizi rahatlatır.

Eğer sıfırdan balık tutmaya başlamayı düşünüyorsanız boş yere para harcamamak adına, kısa süreliğine de olsa bir profesyonelden yardım alın. Bu sayede ballık tutmaya çıktığınızda kendinizi daha rahat hisseder ve keyif alırsınız. Aksi takdirde başlar başlamaz bu hobiden soğuyabilirsiniz.