Emeklilik artık her geçen gün gittikçe zorlaşmakta ve teknolojinin de gelişmesiyle artık hayallerde değişmektedir. Emekliliğin geleceği ise karışıktır. Çünkü artık gelinen çağda birçok meslek zamanla yok olacaktır. Bu sebeple özellikle de gençlerin hatta daha emekliliğine 20 yıllı bile olanların kendini şimdiden yenilemesi gerekmektedir. Artık çağımızda yapay zekalar, algoritmalar, büyük bilgi verilerinin analizi ve ayıklanması gibi konulardan bahsedilmektedir. Eğer ki şimdiden geleceğe aldırış etmeden yaşamaya devam edersek, emeklilik hayal olabilir. Çünkü sistem gereksizler ordusunu bir kenara atacaktır. Artan nüfusla beraber devlette, emeklilik ve diğer sosyal yan haklardan insanların faydalanmasını yetecek kadar ekonomik güce sahip olamayacaktır.

Ekonomi haberlerinde nüfus hakkındaki konuşmaları sıkça duyarız. Ülkemizin ne kadar genç bir nüfusa sahip olduğundan bahsedilir ve bununla övünülür. Avrupayı ise bu konuda aşağılık görür ve yaşlanıyor garipler deriz. Aslında gelecek teknolojilerinden bahseden ve insanlara artık bildiğimiz işlerde gereksinim olamayacağını aktaran aynı haberler, şu konuyu ise hep atlamaktadır. ”Evet, Avrupa yaşlanıyor ama bir bildiği var.” Çünkü ileride bu kadar insana ihtiyaç kalmayacağı kesin ve teknoloji bütün işlerimizi çözecek, şu an bile birçok şeyi çözmektedir. Böylece ülkelerde sadece teknoloji üretebilen beyinlere ve çok az da kas gücüne ihtiyaç kalacaktır.

Bizim gibi nüfus artsın diyen ama arkasında hiç bir planlaması olmayan ülkeler ise, sahip olduğu işsizler ordusu ile baş etmek zorunda kalacaktır. Artık tarımda bile gelinen noktada, teknoloji sayesinde tarlalara insan eli bile değmezken, neye göre nüfusu artırmaktan bahsediyoruz anlaşılır gibi değil. Bunu söylerken gelecek nesilleri de belirsizliğin içine atıyoruz. Çünkü şu an bile, artan işsizlik ile baş edemezken ve ileride teknoloji tüm her şeyi işletebilecek güce sahip olacakken, bu kadar genç ne yapacak bundan bahseden hiç kimse yok. Televizyonlar sadece şunu şöyle yaparsak ve bunu böyle yaparsak gibi sözlerle, güya her şeyi çözdüğünü zanneden insancıklar ile dolu. Bu nedenle çocuklarımızın geleceğini ve emeklilik hayallerini gerçekleştirmek istiyorsak, önce bu işe nüfus planlamasından başlamamız gerekiyor. Çünkü Türkiye şu an bütün gününü telefonlarına bakarak geçiren ve ne yapacağını bilemeyen okumuş ya da okumamış işsizler ile dolu.