Emeklilik, insanlar belirli bir yaşı, ya da prim gününü doldurana dek çalışmaları ve sonra tazminatlarını alarak, emekli olmaları şeklinde bilinmektedir. Peki, zaten emeklilik için insanlar her ay aylıklarından sigorta primi öderken, neden bir de bireysel emeklilik sigortası ödesin? Sektörde, buna tasarrufları artırmak denir. Peki, neden adı emeklilik bunun? İyi bir hisse senedine de yıllar boyu yatırım yaparak, paranızı bu sistemdekinden katbekat daha fazlasına çıkarabilirsiniz. Üstüne bir de yatırım konusunda bir şeyler de öğrenmiş olursunuz.

Her ne kadar ülkemizde bireysel emeklilik son yıllarda yayılmaya başladıysa da, hala birçok kişi bu sisteme girmeyi kabul etmiyor, ya da direkt bu sistemden kaçabiliyor. Aynı zamanda bu sisteme bankalar yüzünden ”Ben bir sisteme girmişim ama haberim yokmuş.” diye katılan binlerce insan da bulunmaktadır.

Artık Kendiniz Emekli Olsanız İyi Edersiniz

Herkesin bildiği gibi devlet, bireysel emeklilik konusuna da el attı ve 2017 yılında 45 yaşın altındaki herkesi bu sisteme katılmaya mecbur bıraktı. Her ne kadar sistemden bir süre sonra çıkabiliyor olsanız da bunun ileride çıkılamayacak şekilde planlanıyor olması muhtemel. Hatta, devlet tamamen aradan çekilip emeklilik işini çalışanlara da bırakabilir. Devlet, “İstersen 30 yıl çalış, istersen 10 yıl, emekli olmak sana kalmış, ama kendine nasıl bakacağını da sen bilirsin, benden bir şey bekleme.” diyebilir. Şu an için böyle bir şey olabilir mi bilinmez, ama devletler ileride sağlık ve diğer birçok sosyal hakları çalışanların sorumluluğuna bırakabilir. Bunu yaşadığınız zaman da pek şaşırmayın diye şimdiden söyleyelim dedik.

Katılanların Büyük Bir Çoğunluğu Sistemi Bilmiyor

Katılıp farkında olmayanlar için kısaca özetlemek gerekirse, maaşınızdan sisteme belirli bir tutar yatar. Emeklilik hakkını ise 10 yıl sistemde kaldıktan sonra kazanırsınız. Buradaki 10 yıl, aynı zamanda devlet katkısının da yüzde altmışına hak kazanmanız demektir. Yani sistemde on yıl boyunca devlet katkısı olarak 10.000 TL’ye hak kazandıysanız, bunun yalnızca 6.000 TL’sini alabilirsiniz demek. Tam olarak hak etmek için 56 yaşına kadar sistemden çıkmamanız gerekir. Gördüğünüz gibi, bu üç beş cümlelik açıklamadan bile haberi olmadan sisteme katılmış binlerce insan bulunmaktadır.