Türkiye de emekli olmak isteyen insanlar genellikle ortak duygulara sahiptir. Yıllarca süren çalışma hayatından sonra kimisi deniz kenarında balık tutmak, kimisi bahçeyle uğraşmak ve kimisi de yeni bir iş kurmak ister.

Türkiye de insanlar eskiden daha erken yaşlarda emekli olabilme şansına sahipti. Buda yeniden bir iş kurabilmek ve istediğin hayata atılabilmek için, çok fazla vaktiniz var anlamına geliyordu. 1999 yılı öncesinde, eğer sigorta pirim günü sayınızı tamamladıysanız, erkekler 43 kadınlar 38 yaşında yaşa takılmadan emekli olabiliyordu. Bu şu an size şaka gibi gelebilir ama ülkemizde maalesef bu yaşlarda emekli olmuş insan çok sayıda mevcut.

Emeklilik Sigortası

Günümüzde ise eğer 1999 yılından itibaren sigortanız işlemeye başladıysa, erkeklerde 7000 prim günü tamamlamış ve 25 yıl fiili olarak çalıştıysanız, 60 yaşını tamamlamış olmak kaydıyla emekli olabilirsiniz. Aslında emeklilik konusu ile ilgili insanların kafası bir hayli karışıktır. Bunun da böyle olmasının sebebi devletin emeklilik yaşını kademeli olarak artırmasıdır. Yani her geçen yıl, eğer ki gerekli olan prim günü sayısını geç tamamlarsanız o kadar geç emekli oluyorsunuz. Örneğin 2008 yılından sonra sigortası başlayan bir kadının, emekli olabilmesi için 58 yaş ve 7200 prim gün sayısını tamamlaması gerekmektedir. Ancak, bu 7200 prim gününü 2035 yılına kadar tamamlamanız gerekiyor. ” Yoksa işiniz uzar bizden söylemesi.” Erkekler için de durum farksızdır; normalde 60 yaşında 7200 prim gününü 2035 yılında tamamlarsanız, yaşta 60 ise emekli oluyorsunuz. Ya da 7200 prim gününü 2042 de tamamladınız ancak, yaş 55 ise, bir 9 yıl daha beklemeniz gerekli. Yani 64 yaşını tamamlamalısınız.

Emekli olma fırsatını şansa bırakmamak için, kazandığınızın bir miktarını her ay bireysel emeklilik sigortalarına yatırarak da çözebilirsiniz. Çünkü devletin ileri de nasıl bir politika izleyeceğine dair hiç kimse bir garanti veremez. Hatta ülke adına öyle istenmeyen durumlar olabilir ki emekliliğiniz de hayalleriniz ile birlikte çöpe gidebilir. Siz en iyisi sigortanızı garantiye alın, çünkü insana gençlikte olduğu kadar yaşlılıkta para lazım. Çünkü her şey son damlası tükenene kadar özelleşmek zorundadır. Bu şu anlama geliyor; emekliliğiniz de ileride tamamen özelleşecek.