Emeklilik Başvurusu

Emeklilik başvurusu nasıl yapılır, sgk ve bağkur emeklilik şartlarını taşıyanlar için E- Devlet emeklilik başvuru formu nereden doldurulur ve emeklilik başvurusu detayları... E devlet sisteminin hayatımıza girmesi ile birlikte artık birçok işlem bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Çalışma hayatına yönelik SGK ve Bağkur emeklilik şartlarını taşıyanlar artık emeklilik başvurularını online olarak yapacaklar. 

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılacak?

SGK ve Bağ-Kur'a bağlı vatandaşlarımızın emeklilik başvurusu gerçekleştirebilmeleri için öncelikle E devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa yapmanız gereken aşağıdaki yönergelere uymaktır.

E Devlet Şifre Nasıl Alınır Bilgilendirmesi

Şifre, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı, geçici koruma izin belgesi) ibraz edilerek yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

---- E-Devlet şifresi yurt dışında elçilik ve konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

---- Aynı şekilde; mobil imza, elektronik imza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir.

E - Devlet Üzerinden Emeklilik Başvurusu Adım Adım

  • Öncelikle E- Devlet Sistemine girişinizi gerçekleştirmeniz gerekiyor.
  • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bölümünde kimliğinizi doğrulayınız.
  • Sonra T.C Kimlik numaranız ve PTT şubesinden aldığınız E-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapınız.
  • Karşınıza gelen sayfada ”Emeklilik Başvuru Paneli” ne girdikten sonra önünüze ” Tahsis Talep Formu” gelecektir. Bu formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra emeklilik başvurusu işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Bu yaptığınız emeklilik başvurusu kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl/Merkezi Evrak Servisi’ne sevki hemen yapılacak ve sisteme yüklenecektir. Aynı anda ilgili birimler hemen emeklilik başvurusu işlemlerini yapacaklar. Eğer emeklilik şartlarını taşıyorsanız. Talebiniz yerine getirilecektir. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI