Emeklilikte Doğum Borçlanması

 

Emeklilikte doğum borçlanması nedir, doğum borçlanması ile 6 yıl erken emeklilik olur mu, doğum borçlanması şartları nelerdir ve doğum borçlanması ile ilgili diğer tüm detaylar... Bu yazımızda sizlere son dönemlerde bayanlar arasında popüler bir emeklilik bilgisi olan doğum borçlanması ile bilinmeyen tüm ayrıntıları uzmanlarımız aracılığı ile açıklayacağız. Öncelikle doğum borçlanmasının tanımını yaparak başlayalım.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması, kadın sigortalının hamile kalmasından veya çocuğuna bakması gerektiği durumlarda çalışamadığı süreler için SGK'ya borçlanıp, kaybettiği zamanlar için prim ödemesi işlemidir. Önceden SSK’lı kadınlara verilej hak gerekli düzenlemeler ile birlitke Bağ-kur ve Emekli Sandığı’na bağlı kadınlara tanınarak revize edildi.

Önemli Not: Günümüzde 3 çocuk için doğum borçlanması yapmak mümkündür. (Eskiden 2 çocuk içindi.)

Doğum borçlanmasından yararlanabilmek için üç şart bulunmaktadır.

---- Kadın sigortalının doğumdan önce çalışıyor olması yani sigortasının başlamış olması,

---- Sigortalıya doğumdan sonraki süreçte prim ödenmemiş olması,

---- Çocuğunhalen yaşıyor olması

Eğer çocuk borçlanmadan önce vefat ederse, anneye çocuğun vefatına kadarki süre için borçlanma hakkı verilmektedir.

Burada diğer bir önemli nokta ise doğum borçlanması ile erken emeklilik hakkının yalnızca biyolojik annelere değil evlat edinen annelere de verilmesidir. 2 yaşından küçük bir çocuğu evlat edinen anne, evlat edinme tarihinden itibaren borçlanma yaparak erken emekli olabilir. Öte yandan, çocuğunu evlatlık veren anneye tanınan borçlanma hakkı, doğum yapan biyolojik annelerinki gibi 2 yıl değil sadece 6 aydır.

Doğum Borçlanması Kapsamında Olan Süreler

Kadın sigortalıların her çocuk için iki yıl kadar borçlanabildiğini söylemiştik. Bu iki yıl aslında şu süreler dahil edilerek hesaplanmıştır;

---- Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık süresi (Eğer gebelik çoğul ise yani ikiz ya da üçüzse bu süre 10 haftalık olarak hesaplanabilir.)

---- Doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalıştıysa, doğumdan sonraki istirahat süresi

Kadın sigortalılar en fazla üç defa olmak üzere yukarıdaki sürelerle birlikte 2 yılı bulan bir zaman dilimini borçlanabilirler. Bu sayede yeni torba yasa üç çocuk yapan annelere 6 yıl erken emekli olma hakkı ortaya çıkmaktadır. 

Ayrıca, ilk doğumunu yaptıktan sonraki iki yıl dolmadan önce ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı hem bu iki doğum arasında geçen süreyi hem de ikinci doğum için borçlanacağı iki yılı birlikte borçlanabilir.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sigorta işlemleri her çalışanın bağlı olduğu sigorta kurumunca yapıldığı için doğum borçlanması başvurusu da farklı sigortalılar için farklı kurumlara yapılmaktadır. Başvuru sırasında, doğum borçlanma başvurusu talep dilekçesi yazılmalı ve bu dilekçeye bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi dilekçeye eklenmelidir.

Bağ-Kur'lu İçin;

---- Bağ-Kur’lu kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte Bağ-Kur dosyasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapmalıdırlar.

SSK'lı İçin;

---- SSK’lı kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte en son hizmetlerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapmalıdırlar.

Memur İçin;

---- Emekli Sandığı kapsamındaki kadın sigortalılar, doğum borçlanması başvurularını dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopileriyle birlikte şu anda “Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/ANKARA” adresinde bulunmakta olan “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı” na yapmalıdırlar.

Doğum Borçlanması Ne Kadar?

Doğum borçlanması için yapılacak ödeme asgari ücret ve bunun 6,5 katı arasındaki tutardan hesaplanır ve hesaplanan tutarın %32’si borçlanma olarak ödenir. Fakat hesaplamasını aşağıda örneklediğimiz en alt ve en üst borç tutarları içinde en fazla borçlanmayı yapmak büyük bir avantaj sağlayacaktır. Zira ödenen yüksek primler sadece erken emeklilik sağlamakla kalmayıp emekli maaşınızı da yükseltecektir.

---- Minimum borçlanma: Bu yıl asgari ücret'in (1.777 TL)  %32’si : 568,64 TL
Borçlanma iki yıl yapılacağından ötürü 568,64 x 24 = 13.647 TL 

---- Maksimum borçlanma: Asgari ücretin 6.5 katı:11.550,5 TL Tutarın %32’si:3696,16 TL Borçlanma iki yıl yapılacağından ötürü 3696,16 x 24 = 88.707 TL

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI