Erken Emeklilik

Erken emeklilik nedir, erken emekli olabilir miyim, erken emeklilikte son durum nedir ve Erken emekli olabilmenin şartları nelerdir? Erken emeklilik ile ilgili sitemize çok sayıda mesaj gelmektedir. Özellikle daha erken bir yaşta emekli olabilir miyim gibi sorular bunlar içerisinde ilk sırada yer alıyor. Uzmanlarımız bu konuyu sizin için detaylı olarak araştırdı. Sizler de BURADAN gerek emeklilik ile ilgili gerek diğer konularda uzmanlarımıza sorularınızı sorabilirsiniz. 

Günümüzdeki güncel emeklilik yapısına göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda kalıyor. Yani her prim gün sayısını dolduran kişi emeklilik başvurusunda bulunamaz. Bu konu ile alakalı 3 kıstas belirlenmişti. Bunlar;

1) Sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı getirildi.

2) 8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi.

3) Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu.

Erken Emekli Olabilmek İçin 5 Maddeden En Az Birine Sahip Olmalısınız!

Ülkemizde bazı durumlarda erken emeklilik imkanı veriliyor. Aşağıdaki şartlardan herhangi birine haiz iseniz erken emekli olabilirsiniz. 

---- Mesleklere göre erken emeklilik söz konusudur; 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

---- Askerlik borçlanması ile 2 yıla kadar erken emekli olabilmek mümkün. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

---- Doğum borçlanmasıyla erken emekli olabilirsiniz, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

---- 15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabilirsiniz. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

---- Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

Erken Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Erken emeklilik tarihi hesaplama işleminiz için öncelikle www.nezamanemekliolabiliriz.com  sitemizdeki emeklilik hesaplama modülüne giriş yapmanız gerekmektedir. Bu modüle girmeniz gereken bilgiler aşağıdadır.

---- Adınızı Soyadınızı Yazın

---- Cinsiyetinizi seçin

---- Doğum tarihinizi yazmalısınız.

---- Sigortaya başlama tarihinizi yazınız.

Bütün bilgileri yazdıktan sonra ne zaman erken emekli olacağınız ile ilgili HESAPLA butonuna basmanız yeterli olacaktır. Normal emeklilik yaşınızı Bu ekrandan öğrendikten sonra Yukarıda belirtilen kriterlere göre avantajlı olduğunuz maddeye göre manuel olarak emeklilik yaşınızı düşünüz.

Sonuç: Diyelim ki normal koşullarda 58 yaşında emekli olacaksınız. 2 yıl bir askerlik borçlanmanız var ise 56 yaşında emekli olmaya hak kazanmış olacaksınız. 

Etiketler : erken emeklilik son durum erken emeklilik hakkında bilgiler erken emeklilik için gerekenler erken emeklilik nedir erken emeklilik şartları
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI