İsteğe Bağlı Sigortalı Emeklilik

İsteğe bağkur Bağ-Kur sigorta emeklilik nedir, İsteğe bağlı sigorta emekliliği ile emekli olma şartları nelerdir? 5510 sayılı kanun çerçevesinde yapılan düzenleme ile birlikte kurumlarda SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na tabi olarak isteğe bağlı sigortaya devam edenler, kanun kapsamında isteğe bağlı sigorta emekliliği durumları devam ettirilecek ve sigortalılıkları kendi ismi ve hesabında bağımsız çalışanlar (4B sigortalıları) kapsamı içerisinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

İsteğe Bağlı Sigorta Emekliliğin Olma Şartları

SGK, SSK ve Bağ-Kur İsteğe bağlı sigorta emekliliği için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu Şartlar;

---- 17 Yaşını tamamlamış, 18 yaşından gün almış olmak,

----  T.ürkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

---- Türkiye’de ikamet etmek veya Türkiye’de ikamet ederken sözleşme imzalanmamış ülkelerde bulunmak,

---- Zorunlu sigortaya bağlı olarak çalışmamak ve üzerine olan sigortalıklarından gelir veya aylık almamış koşulları aranacaktır.

---- Bu uygulamada zorunlu sigortalı içeriğinde tescilli olma ve belli bir süre prim gün şartı aranmayacaktır.

Önemli Not: İsteğe bağlı sigortalılar, daha önce SSK sigortalısı idiler. 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren Bağ-Kur’lu (4/b’li) sayılıyorlar.

İsteğe Bağlı Emeklilik Çeşitleri

---- Normal Emeklilik: Bugün isteğe bağlı sigortalı olanlar, aralıksız 9.000 gün prim ödeyerek, kadın ise 60, erkek ise 62 yaşı doldurarak emekli olabiliyorlar.

---- Yaş Haddinden Emeklilik: Bugün isteğe bağlıya prim ödemeye başlayanlar 5.400 gün prim ve kadın 61 yaş, erkek de 63 yaş şartlarıyla emekli olabiliyor. 15 yıl ve 3.600 gün prim ödediklerinde de yaş haddinden emekli olabiliyorlar. 

İsteğe Bağlı Emeklilikte Ödenecek Prim Payları Ne Kadar?

İsteğe bağlı emeklilikte prim tutarları minimum baz alınmak üzere isteğe bağlı olarak arttırılabilmektedir. işin bu boyutu son derece önemlidir. Minimum brüt asgari ücretin (bugün için 1.647 lira) yüzde 32’si; en çok da yine brüt asgari ücretin 6.5 katının yüzde 32’si kadar.

Minimum ödeyeceğiniz tutar: İsteğe bağlı emekli olmak isteyenler en az brüt asgari ücretin yüzde 32’sini aylık ödeyebilirler. Bugün brüt asgari ücret, 1.647 lira olduğuna göre, ödenecek en az tutar 527.4 liradır. Bunun yüzde 20’si (105.4 lira) emekli aylığı, sakatlık ya da vefat tazminatı alabilmeniz için; yüzde 12’si (63.28 lira) sağlık primi için kesiliyor.

En çok ödeyeceğiniz tutar: Brüt asgari ücretin 6,5 katının yüzde 32’sini ödeyebilirsiniz. Asgari ücretin 6,5 katı 10.705,5 lira; bunun da yüzde 32’si 3.425.7 lira ediyor. İsteğe bağlı emeklilik için aylık en fazla 3.425.7 lira ödeyebilirsiniz. Bunun 685.14 lirası emekli aylığı, sakatlık ya da vefat tazminatı; 411 lirası da sağlık primi için kesiliyor.

Ne kadar ödeyebilirsiniz: Bütçenize göre 527.4 lira ile 3.425.7 lira arasında istediğiniz rakamı ödeyebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta nasıl sona erer?

---- İsteğe bağlı sigortalılığını sona erdirme talebinde bulunanların, primi ödenmiş son günü takip eden günden,

---- Aylık talebinde bulunanların, aylığa hak kazanmış olmak şartıyla talep tarihinden,

---- Ölen sigortalının ölüm tarihinden,

İsteğe Bağlı Emeklililik Başvurusu Nereye Yapılır?

---- İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

---- Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen sigortalıların ise talep dilekçesi ile müracaatları yeterli olacaktır.

---- 5434 sayılı Kanunun mülga 12 nci maddesi uyarınca isteğe bağlı iştirakçilik başvuruları, Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA adresine yapılacaktır.

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!

FACEBOOK YORUMLARI