Eğer bu sözü söylerken emekli olmak için önünüzde uzun yıllar var ise, şimdiden emekli olduktan sonra ne yapacağınıza karar verseniz iyi edersiniz. Ne kadar erken plan yaparsanız, emekliliğinizi o kadar tatmin edici bir şekilde geçirirsiniz. Aslında burada emekli olma durumunu başka bir açıdan düşünebiliriz. Emeklilik dönemi, size yıllar boyu çalışma hayatınızda yapmayı hayal edip de yapamadığınız bir işe zaman ayırmak, bir hobi edinmek ya da dünyayı gezmek gibi fırsatlar verebilir. Her ne olursa olsun insan olarak bir köşeye çekilmek ruhumuza iyi gelmez. Bu nedenle kendimizi aktif tutmak her daim çok önemlidir. Zihnen ve bedenen aktif olmak yaşlanmayı engeller.

[b]Emekli Olduğunuzda Hayat Yeni Başlar[/b]

Giderek artan ortalama yaşam süresi sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü artık 65 yaşına kadar insanları genç kategorisine aldı. Bunun anlamı şudur: eğer ki şuan sağlığınıza dikkat ediyorsanız, önünüzdeki 20 ya da 25 yılı daha sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu nedenle emekliliğiniz geldiğinde hayat yeniden başlayacaktır. En büyük fırsatlardan biri de belki ömür boyu istemeyerek yaptığınız işten kurtulup yeni bir iş kurma fırsatını yakalayabilmeniz olacaktır.

Emekli olacağınız zaman her şey yeniden başlar ama bazıları için emekli olma zamanı geldiğinde yıllarını geçirdikleri çalışma ortamı ve arkadaşlarından ayrılmak da bir o kadar zor olabilir. Fakat son kez olmasa da çalışma arkadaşlarınız ile geçireceğiniz son gece şu zamana kadar onlarla geçirdiğiniz en güzel zaman da olabilir. Sizin için veda yemeği düzenleyebilirler ve bu mutluluk ile hüznü bir arada yaşarsınız. Bu da insanın hayatında tadabildiği ender duygulardandır.

Sonuçta emekli olmak aslında sistemin bize dayattığı bir uygulamadır, tıpkı tatile çıkmak veya doğum izni kullanmak gibi. Size çalışmanın ödülü olarak, geri kalan yıllar sanki sizin değilmiş gibi hediye edilir. Bu nedenle esas olan, insanların hayatları boyunca severek yapabilecekleri ve katma değer yaratabilecekleri hobileri bulmasından geçer. Bunu da mesleğe dönüştürenler, aramızda en şanslı hayatı yaşama fırsatını yakalamış insanlardır. Hepimiz ömrümüzün büyük bir bölümünü çalışarak geçiririz, bu sebeple insanların kariyerden çok mutluluk verecek işleri yapmaları daha uzun ve mutlu bir ömür geçirmelerine olanak sağlar.