Çok çalışıyoruz hem de çok, öyle çok çalışıyoruz ki gözümüzün önünde akan gerçek mutlulukları görmeye bile fırsatımız kalmıyor. Sadece kazanıp sonra da kazandığımızı sisteme geri aktarıyoruz, tüm yaptığımız bu. Milyonlarca insan aynı şeyi yapıyor. Alışveriş merkezlerinde saatlerce tüketip, sevmedikleri işler de çalışarak, kazandıkları ücretlerini mutlu mesut harcıyor. Sonrasında tekrar o sevmediği işlere dönerek verimsizce çalışıp, gelecek olan küçük tatillerini bekliyor. Tatil demişken aslında o da büyük bir aldatmaca, tatil kavramını kapitalizm yaratmıştır. ” Kazandın sürpriz, şimdi git doya doya harca da gel bu paranı tatilde. ” mantığı insanlara, elde ettikleri o küçük zamanlarda bile kendilerini keşfetme, ya da etraflarında olan bitenleri bir an olsun anlama fırsatı bırakmaz. İşte, kapitalizm der dururuz ya, aslında bu biziz hem de ta kendisi. Tanışmaktan memnun oldunuz mu ?

Evet çok çalıştın arada ne yaptın ne ettin belli değil. Ne olacak şimdi, hadi yaşlandın artık geri kalan bilmem kaç yılını da hayattan hiç bir şey anlamamış gibi ” Ben çok çalıştım ha ! ” diyerek geçir. Evet çok çalıştın ve o geçen zamanda biraz olsun kendine sormadın, ” Ne yapıyorum ben ” diye. Şimdi ” Bunu sorsak ne olacak ? ” , ya da ” İşlerimizi güçlerimizi bırakalım da, ne yapalım yani. ”diyebilirsiniz, doğal olarak. Tabi ki de hiç bir şey değişmeyecek. Değişse de büyük ihtimal biz görmeyeceğiz. Fakat kendinize ayırabildiğiniz o kısacık zamanda, boş tüketme sevdasından ziyade kendinize gerçekten iyi gelecek, ya da size eğitim hayatı boyunca dayatılan ve hiç olmak istemediğiniz insandan farklı bir insana olmak için arayışa girebilirsiniz. İlla da her şey değişecek diye bir şey olmasına gerek yok. Kendiniz için iyi bir şeyler yapın yeter. Yoksa hayatınızın nasıl geçtiğini, ya da nefes aldığınızı bile ancak, son nefesinizi verirken anlayabilirsiniz ve bu gerçekten de acı bir şey olsa gerek.

Evet, ” Zamanı geldi artık. ” emekli olabilirsiniz. Ne oldu ne olacak diye çaresizce haykırmayın, hayat sandığınızdan basit ve kendinize zorluk çıkarmanıza gerek yok.