İnsanın ömrünün önemli bir kısmı önce eğitilmekle, sonra da çalışmakla geçiyor. Her iki dönem de oldukça uzun soluklu ve zor birer yolculuk olarak nitelendirilebilir. Bu yoğun ve stresli zamanlarda insan emekli olacağı zamanın hayalini dahi kuramaz. Ancak emeklilik yaşı yaklaşınca, çalışanlar geride bıraktıkları yıllar içerisinde yapmayı en çok hayal ettikleri şeylere geri dönerler ve bu projeleri nasıl gerçekleştirebileceklerini sorgularlar.

Bu konudaki ilk engel maddi olabilir. Emeklilik maaşınız ya da emekli ikramiyeniz gerçekten hayalini kurduğunuz plan veya projeler için ilk etapta yeterli gelmeyebilir. Bunun için üzülmeyin, emekli olunca hala yapılabilecek birçok plan ve aktivite sizi mutlu etmek için bekliyor olabilir. Sizler için daha ufak bütçelerle emeklilik döneminizde yapabileceğiniz aktiviteleri derledik.

Emeklilik Döneminde Birçok Eğlenceli Aktivite Sizleri Bekliyor

Emeklilik hakkı kazanan insanların hayalini kurduğu birçok plan ve proje olabilir. Bizler, emekli olmaya çok yaklaşmış çalışanlar için, onları ufak bir bütçeyle de mutlu edebilecek alternatifleri derledik:

  • Çocuklarınızla veya Yeğenlerinizle Balık Tutun: Balık tutmak son derece keyifli bir aktivitedir. Öncesinde belirli hazırlıklar yapmak gerekir. Fakat tekneye adımınızı attığınız ilk andan itibaren sessizliğin, sakinliğin ve huzurun keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Eğer yanınızda çocuklarınız varsa, balık tutmayı onlara da öğretebilirsiniz.
  • Yurt İçi Doğa Gezilerine Katılın: Çalışırken hep yapmak istediğiniz ama bir türlü vakit bulamadığınız yurt içi geziler için emeklilik sırasında bol bol vaktiniz olacak. Karadeniz yaylalarına, Gaziantep’in lezzet dolu masalarına, Ege’nin zeytin çiftliklerine gitmeye ne dersiniz?
  • Permakültür Çiftliklerini Ziyaret Edin: Türkiye’de her yaştan doğa tutkununun bir araya gelerek, gönüllülük üzerine kurulu organik çiftlik ağı kurduğunu biliyor muydunuz? Emeklilik döneminde siz de permakültür çiftliklerini ziyaret edebilir, insanın eğer isterse toprak ile nasıl harikalar yaratabileceğine şahit olabilirsiniz.
  • Uçsuz Bucaksız Rotaları Takip Edin: Türkiye’de belediyeler ve bölgesel kalkınma ofisleri tarafından hazırlanan onlarca keşif rotası olduğunu biliyor muydunuz? Diğer emekli arkadaşlarınızla beraber yol masrafını paylaşarak, araba ile Trakya Bağ Rotası başta olmak üzere birçok rotayı yeniden keşfedebilir, aklınıza daha önce gelmeyen tatları deneyebilirsiniz.
  • Türkiye’den Vize İstemeyen Balkan Ülkelerini Ziyaret Edin: Balkan ülkelerinin birçoğu Türkiye’den vize istememekte. Rotanızı balkanlara çevirip, arkadaşlarınızla yurt dışında da hoşça vakit geçirebilirsiniz.