İnsanlar yıllarca emeklilik döneminin hayalini kurarak yaşıyorlar. Uzun yıllar çalışmış olmanın bir ödülü olarak gelen emekli ikramiyesi ve aylık emekli maaşları, emeklilerin huzurlu ve keyifli bir emeklilik geçirmeleri için teoride yeterli oluyor. Çalışırken insanların işten izin alıp gidemediği veya zaman bulamadığı etkinlikler, organizasyonlar, geziler, sağlık programları ve daha birçok etkinliğe katılmak emeklilik zamanında mümkün olabiliyor. Her zaman yapmak isteyip de yapamadığı bir hobiyi artık yapabilecek olmak, insana müthiş bir keyif veriyor. Bu yüzden emeklilik döneminde emekli olmaya hak kazanan kişilerin yapması gereken ilk şey, kendi sağlık koşullarını da düşünerek çalıştıkları dönemde en çok neyi yapmak isteyip de yapamadıkları üzerine düşünmek ve bunu gerçekleştirmek olamalıdır. Emeklilik döneminde hayallerinize kavuşmak için hiçbir engel yok. İşte emeklilerin yapabileceği eğlenceli etkinliklere dair kısa bir derleme.

Emeklilik Döneminde Artık Her Şeye Vakit Ayırabilirsiniz

Uzun yıllar boyunca dur durak bilmeden çalışmış olan insanların emeklilikte istedikleri en temel şey huzur ve beraberinde gelen mutluluktur. Huzurunuzu bozmadan, sağlığınızdan da ödün vermeden yapabileceğiniz bazı etkinlikler ise şunlardır;

  • Hep Gitmek İsteyip de Gidemediğiniz Atölyelere Gidin:

Emeklilik dönemi insanın içine kapanmasını gerektiren bir zaman dilimi değildir. Bilakis, emeklilik döneminde akranlarınızla daha fazla iletişime geçebilir, daha sosyal ve mutlu bir insan olabilirsiniz. Çalışırken vakit bulamadığınız, bütçe ayıramadığınız ama gitmeyi çok istediğiniz bir atölye mutlaka vardır; fotoğrafçılık atölyesi, seramik atölyesi veya cam üfleme atölyesi gibi. Böyle bir atölyeye katılmak sizi hem sosyalleştirecek hem de zihinsel olarak dinç tutacaktır.

  • Kendiniz için Üretken Olun:

Şu zamana kadar bir kurumda veya özel sektörde başkaları için çalıştıysanız, artık kendiniz için üretken olmanın zamanı geldi. Emeklilikte ahşap oyma, tasarım yapma veya fotoğraf çekip kitap yazma gibi etkinlikler yaparsanız, kendiniz için üretken olmaya başlarsınız. İnsanın kendini ifade edebilmek için yarattığı projeler, insanı daha fazla tatmin ve mutlu eder.

  • Sanatla Daha Fazla İlgilenin:

Çalışırken zaman ayıramadığınız sinemaya, tiyatroya, operaya veya kabare gösterilerine emeklilik döneminde daha fazla vakit ayırabilirsiniz. Sanatın her türlüsü insanın ruhunu besler ve gençleştirir. Zihnen dinç kalmak için emeklilikte sanat vazgeçilmezdir.