Türkiye’de hem kadınlar hem de erkekler için emeklilik hakkını kazanmak bir hayli zor. Özel sektör çalışanları, devlet memurları ve serbest çalışanlar, çalışarak geçirdikleri her yıl belirli miktarlarda emeklilik primi ödeyerek emekli olacakları yılın gelmesini bekliyorlar. Emeklilik döneminin hayalini kurmak ve emeklilikten sonra yapılacaklar listesi oluşturmak Türkiye’de çalışan herkes için neredeyse bir gelenek haline geldi. Birçok insan içinde bulunduğu ağır çalışma koşullarına emekliliğin hayalini kurarak katlanıyor. Emeklilik hakkını kazanan insanların ise gençlere bu konuda verdiği tavsiyeler var. Emekli olduktan sonra yapılabilecek plan ve programlar ile emekli olanların gençlere verdiği tavsiyeleri sizler için derledik.

Emeklilikte Sevdiklerinize ve Yakın Çevrenize Daha Fazla Vakit Ayırın

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra çalışma hayatına atılan insanlar genellikle çok yoğun bir tempoda çalışmaya devam ediyorlar. İş hayatının stresi, hedefleri ve hızlı temposu insanları çoğu kez sevdiklerinden, ailelerinden ve yakın çevrelerinden uzaklaştırıyor. Bunun sebebi yoğun bir tempoda çalışan insanların ancak dinlenmeye zaman bulabilmeleri ve daha önce görüştükleri yakın çevrelerine, ailelerine ve arkadaşlarına zaman ayırmamaları. Emeklilik hakkını kazanan insanlar, dönüp geçirdikleri yıllara baktıklarında bunun bir hata olduğunu, emeklilik dönemiyle beraber zarar gören arkadaşlıkların ve yakın ilişiklerin onarılabileceğini söylüyorlar.

Emeklilik Döneminde Sizi Rahatlatacak ve Zihinsel Olarak Dinç Tutacak Aktivitelere Katılın

Yıllarca çalıştıktan sonra insan beyni kendisine verilen görevleri her gün yerine getirmeye alışmış hale gelir. Bu yüzden, emeklilik hakkı kazanan insanlar ilk başlarda kendilerini boşluğa düşmüş gibi hissedip, psikolojik olarak zorlanabilirler. Oysa ki, emekli olunca insan gerçekten ne istediğini sorgulamaya ve kendini dinlemeye başlar. Emekliliğini kazanan insanların hep yapmak istedikleri ama hiç vakit bulamadıkları hobilere veya aktivitelere yönelmesi, zihni bu boşluktan çıkarır ve insanı dinç tutar. Ayrıca bu tür faaliyetler, emeklilerin yeniden sosyalleşmesini sağlar.

Emeklilik Döneminde Doğanın Sunduğu İmkanlarla Daha Fazla İlgilenin

Çalışma hayatı boyunca çok azımız gerçekten toprağa ve suya temas etmiştir. Modern çalışma hayatında insanların birçoğunun ofislerde çalışmasından dolayı, insanın toprak ve suyla olan bağı kesilmiştir. Emeklilikte toprağa, suya, ağaca daha fazla dokunup, güneşte daha fazla vakit geçirmek insanın ruhunu besler, mutluluk hormonu salgılanmasına sebep olur. Ayrıca emekliler için D vitamini salgılanmasına yardımcı olur.